Lag utskriftsvennlig brosjyre om"Anonym?"

Anonym?

SKOLEN ER GRUSOMT KJEDELIG – av og til. Fristelsen til å dukke ned bak skjermen og finne på noe morsommere kan være stor. Men selv om du sitter i en krok og ingen kikker deg over skulderen, er det mange som kan se hva du gjør.

Les mer

Visste du at...

...nettsteder du besøker kan registrere verdifull informasjon om deg, men at du selv kan ta kontroll gjennom personverninnstillinger på datamaskinen din?

Les mer

Som en åpen dagbok

Det er mulig for andre å se hvilke nettadresser du har besøkt, enten ved å sjekke historikken eller midlertidige filer for tekst, bilder og e-post. Disse filene slettes ikke automatisk når nettleseren lukkes. Hvis du ikke selv fjerner innholdet, kan andre snoke i dine nettbesøk. Faren for at andre forsøker å snoke i informasjonen som ligger igjen etter deg er kanskje størst når du benytter deg av utstyret på skolen, biblioteket eller en Internettcafe.

 
Snoker i dagbok

Hvordan kan de vite hvem jeg er?

Hver gang du logger deg på Internett får du tildelt en IP-adresse. Internettleverandøren registrerer når du er koblet opp og hvilken IP adresse du har fått tildelt. Dessuten registrerer nettstedene hvilke IP-adresser som besøker dem. Når politiet skal etterforske hvem som har besøkt et nettsted, kan de sjekke loggene på nettstedet og så be Internettleverandørene om lister over hvem som brukte IP-adressene på det aktuelle tidspunktet.

Mange nettsteder er interessert i å vite hvem som besøker dem, og derfor lagrer de en liten fil (cookie) på maskinen din. Hver gang du besøker nettstedet sjekker den om maskinen din har en slik fil, og registrerer informasjonen i den, for eksempel brukernavnet og passordet du bruker for å logge deg på nettsiden. Du kan nekte nettsteder å lagre cookies på din maskin gjennom å justere personverninnstillingene i nettleseren. Da risikerer du imidlertid at en del nettsteder ikke fungerer. Du må bestemme hva som er viktigst; personvern eller tilgjengelighet.

Hva har skolen lov til å sjekke?

I utgangspunktet kan ikke skolen overvåke elevenes internettbruk ved hjelp av datasystemets loggfunksjon. Formålet med loggen er å sikre forsvarlig drift av datasystemet. Loggen kan likevel brukes for å avdekke uønsket aktivitet på Internett, men da under forutsetning at det skjer uten å avsløre elevens identitet. I slike tilfeller kan skolen bruke informasjonen i loggen til å sende ut varsler om at internettaktiviteten må opphøre.

Skolen kan også vurdere å stenge tilgangen til de aktuelle nettsidene. Skolen kan kreve innsyn i e-post dersom det mistenkes at disse inneholder informasjon om straffbare forhold, eller dersom det er grunn til å tro at en elev bruker e-post til for eksempel trakassering, eller til å sende ut spam eller virus. Skolen bør lage klare retningslinjer for e-post som elevene kan rette seg etter. Elevene kan gjerne involveres i dette arbeidet.

Seriøst?!

Her kan du lese om elever som slo alarm etter at læreren gikk gjennom nettloggene deres i detalj, og andre historier fra virkeligheten.

Les mer

Avslørt på skolenettet

På en skole på Østlandet ble læringsplattformen ”It’s learning” misbrukt av enkelte elever. I chatterommet ble det registrert flere mobbemeldinger som inneholdt stygge kjønns- og skjellsord. Bruk av nickname gjorde det vanskelig å spore avsenderen, og chatterommet ble derfor stengt for alle. Problemene fortsatte imidlertid på e-post. Rektor opplevde dessuten at det ble stjålet passord og brukernavn. Etter en stund ble de som sto bak misbruket avslørt, og flere elever ble fratatt retten til å sende e-post.

Kilde: Romerikes Blad

Lærerne snoker på elevenes PC-er

Elever ved flere skoler har slått alarm om lærere som driver ulovlig overvåkning og kontroll. I enkelte tilfeller skal lærere ha kartlagt enhver bevegelse enkeltelever har gjort på Internett, ved å gjennomgå loggene i detalj.

– Dette er bekymringsfullt. Lærerne har ikke myndighet til å drive en slik form for overvåkning, uttaler Halvard Hølleland, tidligere leder i Elevorganisasjonen. Han mener skolene går for langt i sin kontrollvirksomhet, og at de på denne måten sier at elevene ikke er til å stole på. Hølleland forstår at det kan være grunn til å sjekke at tekster og prosjektarbeid som elevene leverer er originale og ikke hentet rett fra nettet, men stiller seg avvisende til måten det gjøres på.

– Elevene må heller oppfordres til å lage skikkelige kildelister, foreslår han.

Kilde: VG

Hva mener du?

Diskuter og løs oppgaver om regler og innsyn i datamaskinene på skolen.

Les mer

Hva mener du?

Hvem bør ha innsyn i datamaskinen du benytter på skolen?
- Lærere?
- Klassekamerater?
- Foreldre?

Hva skal de kunne se, og hvordan skal de kunne bruke denne informasjonen?

Hvis skolen oppdager at det drives mobbing via skolens nettverk, bør læreren da kunne gå inn i systemet og sjekke hva som er gjort og hvem som står bak?

Oppgaver

Snakk sammen i klassen. Hjelp hverandre med å finne ut hvordan dere kan:

- Slette historikken i nettleser

- Slette alle midlertidige filer (“temporary Internet files”)

- Endre personverninnstillingene i nettleseren

Hvilke regler for bruk av datautstyret gjelder ved din skole?

Undersøk om skolen har regler for lærerens innsynsrett i det du gjør på datamaskinen.

- Hva synes du læreren og skolen bør ha rett til eller ikke rett til å sjekke?

- Lag forslag til regler og diskuter dem i klassen, eller ta dem opp med skolen gjennom elevrådet.

Bunnyboy

Get the Flash Player to see this player.

 

Dette er en av 6 filmer som ble laget etter en manuskonkurranse for elever i videregående skole. Filmen er laget av elever ved Forus vgs i Sandnes.

Last ned

Kopi av Hotbabe

Get the Flash Player to see this player.

 

Denne filmen er produsert av elever ved Lillehammer videregående skole i samarbeid med Høgskolen i Lillehammer.

Last ned

Idium Portalserver 3.0idium webpublisering